След като в предишната статия стигнахме до №6 в моята класация от топ 10 книги за инвестиране, които всеки трябва да прочете, продължаваме с останалите предложения. Това са най-ценните книги, които ми помогнаха да се изградя като успешен инвеститор и сега ги споделям с вас. Всяка една от тях си заслужава времето, за да се прочете и усилията, за да се приложат знанията от нея.
Даниъл Канеман е един от най-големите учени на нашето време, както и лауреат на Нобелова награда за икономика. Неговият принос е основно в областта на човешката психология и по какъв начин ние оценяваме дадена ситуация и взимаме решения. В книгата си „Мисленето“ авторът обобщава резултатите от дългогодишните си изследвания и това я превръща в наистина стойностно четиво.
Основната идея в книгата е, че човешкият мозък се състои от две системи – Система 1, която е бърза и интуитивна, но много често взема прибързани и грешни решения, и Система 2, която се базира на логиката и взима по-рационални решения, но трябва да я задействаме, а това изисква усилия, които не всеки е склонен да направи. Тази наглед проста теза е подплатена с огромно количество опити, експерименти, проучвания и доказателства, а на моменти и с доста математика.
Защо тази книга ще ти е полезна в инвестирането?
По същата причина, която споменах и за книга №6 в класацията (Психология на инвестирането) – ние си мислим, че взимаме логични и рационални решения за нашите инвестиции, но голяма част от тях да базирани на емоции като страх, алчност, прекалена самоувереност, неразбиране на вероятности и много други капани на мозъка ни.
Една от интересните истории, които разказва Канеман е с човек, когото пита кой купува акциите, които той продава и каква различна информация има от неговата. А това е причината за целия фондов пазар – купувачите и продавачите мислят, че цената е „грешна“ и едните мислят, че тя е по-висока от сегашната, а другите, че е по-ниска. Струва си да се замислиш дори само върху този въпрос, а в книгата те са стотици.
Това е единствената книга от моята класация, която не е преведена на български език, но си струва да се прочете. Джон Богъл е създателят на едно от най-големите управляващи дружества в света Vanguard и бащата на индексните борсово търгувани фондове (ETFs), които промениха цял един сектор, който се доминираше изцяло от активните взаимни фондове.
Не случайно заглавието е „Малка книга за инвестиране със здрав разум“. Авторът вярва (аз също), че не е нужно всеки да е финансов експерт, за да получи добра доходност от своите вложения, а просто трябва да приложи малко здрав разум и логика при избора на инвестиции и тяхното управление. В днешно време почти всеки индивидуален инвеститор с добре структуриран портфейл от активи може да бие портфолио мениджърите в тяхната игра и да постигне по-висока доходност от тяхната.
Джон Богъл споделя, че най-добрите инвестиционни стратегии обикновено са и най-прости, като пример за това е дългосрочното инвестиране (стратегията „купи и дръж“). Разбира се, тя трябва да е съчетана с особено внимание към таксите и комисионните, които са най-големите врагове на нашия финансов успех, заедно с инфлацията. Преди тази книга не се замислях особено за тези разходи, но една проста сметка показва, че дори разлика от 1% в годишните такси за управление, дългосрочно може да понижи нашата доходност с десетки хиляди левове.
Книгата наистина е малка, написана е доста увлекателно и е една от най-полезните и ценни, които съм чел. Не случайно съм я поставил под №4 в моята класация.
Разбира се, „Богат татко, беден татко“ на Робърт Кийосаки е фундаментална книга, която е под № 2 в моя топ 10 книги за лични финанси, които трябва да прочетете (задължително виж и тази класация), но и от „Наръчник по инвестиране“ може да научим доста за неговата философия на инвестиране и за активите, в които влагат парите си богатите, а бедните и средната класа – не (каквото е подзаглавието на книгата).
Тук е мястото да дам моето мнение по вечния въпрос „Приложими ли са книгите на Робърт Кийосаки в България или това са някакви американски глупости как да станем милионери за един ден?“. На първо място, книгите на автора не са наръчници или ръководства в истинския смисъл на думата и не бива да очакваме от тях, че ще ни покажат как стъпка по стъпка да създадем нашият финансов план и да постигнем целите си.
Въпреки това, философията на Кийосаки е променила мисленето и бъдещето на милиони хора по света и затова е ценна. Неговите принципи са приложими почти във всички страни (включително в България) и в това не се съмнявам, защото лично аз ги ползвам и ми носят успех.
Книгата „Наръчник по инвестиране“ е написана на изключително разбираем език. Всеки, който иска да направи първите крачки в света на инвестирането, ще намери полезни съвети и насоки.
Рей Далио е един от най-добрите инвеститори на нашето време и със сигурност един от най-богатите. Той е собственик Bridgewater Associates, една от малкото инвестиционни компании, които успешно защитиха своите активи по време на предишната финансова криза от 2008 година. Мога да кажа, че „Принципи“ е делото на живота му. В нея е събрал всички онези принципи, които стоят в основата на успешните инвеститори, компании и личности.
Книгата е разделена на три части. В първата Рей Далио разказва за своята история, успехите и грешките, които е допуснал в създаването и управлението на един от най-големите хедж фондове в света. Много ми бяха интересни неговите разсъждения за взаимовръзките между отделните активи и пазари в света, както и погледът му за големите финансови кризи през последните над 50 години.
Втората част са житейските принципи на автора. Не случайно книгата се казва „Принципи“, а не насоки, съвети, наръчник или ръководство. Принципите са онези вечни закони, които могат да се прилагат в различни житейски и бизнес ситуации, като гарантират устойчивост и последователност в нашите действия. Те са нашият компас, който ни води към успеха ден след ден и стъпка след стъпка.
Третата част е за работните принципи. Дори да нямаш собствена компания, си струва да прочетеш тази част от книгата, в която Рей Далио разказва за етапите и принципите, на които е изградена неговата компания. Той насърчава всеки, който иска, да ги използва за своята дейност. Тази трета част дори може да се издаде като отделна книга със заглавие „Принципи на мениджмънта“ и съдържа много диаграми, таблици и графики, които ще са полезни на всеки човек, независимо дали е предприемач, мениджър или служител.
Стигнахме и до победителя в моята класация и под №1 стои една от най-великите книги за инвестиране, която всеки трябва да прочете, независимо дали е начинаещ инвеститор или вече има доста опит зад гърба си. За пръв път я прочетох преди доста години, когато завърших университета, и да си призная не всичко разбрах от нея. Когато излезе на български език веднага си я купих и я прочетох отново. Вече повечето неща ги свързах с инвестиционните стратегии, които съм използвал и продължавам да прилагам.
Бенджамин Греъм е определян като най-големият инвестиционен съветник на XX век, който е вдъхновил милиони хора по света (включително и Уорън Бъфет) да прилагат неговата философия за инвестиране в стойност (value investing). Въпреки че книгата е първоначално издадена през 1949 година, тя се осъвременява непрекъснато и все още е наричана библията на инвестирането. В изданието на български език са включени и актуални коментари на известен финансов журналист (Джейсън Цвайг), който прави аналогии със съвременни събития и приложението на принципите на Греъм в тях.
Знам, че книгата може да ти се стори скучна или пък не толкова актуална, заради остарелите примери, но дай ѝ шанс, защото принципите в нея са в основата на моя успех в инвестирането, както и на много хора по света. Доста от нещата в „Интелигентния инвеститор“ ще ти се сторят познати, защото мнозина ги цитират и използват при изграждането на своите портфейли.
Предговорът към книгата е на самия Уорън Бъфет, който казва, че това е най-добрата книга за инвестирането, писана някога. Един цитат на Оракула от Омаха ми хареса и сега го споделям с теб: „Следвайте Греъм и ще спечелите от глупостта, вместо да бъдете част от нея“. Мисля, че само това е достатъчно, за да прочетеш книгата.
Това беше моята класация за топ 10 книги за инвестиране, които всеки трябва да прочете, независимо дали има сравнително скромен портфейл и „играе“ с малки суми или умело управлява значителни инвестиции. Интелигентният инвеститор чете и се образова, а не разчита на мнението на тълпата или какво е казал някой негов приятел, който „ги разбира тези неща“. Трябва да знаеш, че само прочитането на тези книги няма да ти донесе резултати, ако не приложиш знанията от тях. Успех!
5 Comments
Здравейте, бихте ли обърнали внимание на RSS фийдовете в сайта си? Уж имате линк за RSS – /feed/ но той не сочи към XML файл, а пренасочва към началната страница. Така не мога да се абонирам да статиите ви.
Здравейте, Павел,
Дали може да проверите сега дали всичко е наред. Направихме нужните настройки и при нас е ок.
Супер е, сега работят фийдовете. Впечатлен съм, благодаря за труда и текстовете. Успехи и здраве!
Интригуващ подбор на заглавия. Започвам с Богъл :)))
Благодаря