Началото на всяка година е време да направим равносметка за изминалите 12 месеца и поставим целите си за следващите. 2018 година беше най-успешната за мен в професионално отношение, но това си имаше съответната цена. Каня те заедно да направим едно пътешествие назад във времето, за да видиш с моите очи изминалата година. Ще ти разкажа лични неща, които съм споделял само с най-близките ми хора. Затегни колана. Потегляме.
Няколко поредни години си обещавам, че няма да се разпилявам в различни дейности, а ще се фокусирам върху дългосрочните ми цели и в тях ще вложа цялото си време и енергия. За съжаление, това оставаше само на думи. Винаги се намираха хора и проекти, на които съм казал веднага „ДА“, без да помисля как това ще се отрази на останалите ми ангажименти. Още по-лесно се съгласявах, когато крайният срок беше след няколко месеца. Времето тече бързо и скоро трябваше да си плащам за онова невинно „да“.
През 2018 година съм казал стотици пъти „НЕ“ и това ми позволи тя да е най-успешната година досега. Преди това си мислех, че всеки нов проект може да ми донесе ползи, а и не знаеш „от къде ще изскочи заека“. Осъзнах по трудния начин, че всяко „не“ на нещо, което ще ме отклони от моя път, е всъщност едно огромно „ДА“ на моите дългосрочни цели.
Пропилях ценно време и енергия, за да се харесам на всички и да помогна на всеки в беда. Сега, си давам поне 24 часа преди да отговоря на всяко предложение, независимо дали е за кратка среща от 30 минути или за участие в проект, който ще се развива поне няколко години.
Знам, че когато си в началото на нещо ново, е трудно да отказваш ангажименти, но с времето ще установиш, че над 80% от тях ти губят времето и енергията. Фокусирай се в тези 20%, от които ти ще извлечеш най-голяма полза, а не този, който ти го предлага. Законът на Парето важи за всяко нещо, което правиш.
Второто значимо нещо, което се случи през 2018 година е написването и издаването на първата ми книга на хартия „Умни пари“. Имаше много перипетии около създаването ѝ, изборът на подходяща корица (за това много ми помогнаха всички приятели във Фейсбук, които коментираха първия вариант), структурирането на съдържанието, корекциите, обема и крайната ѝ цена.
„Умни пари“ излезе точно за моя рожден ден на 27 юли и това беше един чудесен подарък за 38-годишнината ми. Чувството, когато за първи път взех в ръце хартиената книга, беше неописуемо. Една над 20 годишна мечта се беше сбъднала – да има книга за финанси, написана от българин на ясен и разбираем език, и да е приложима за България, а не преведена от западен или руски автор.
За да съм честен, не вярвах, че „Умни пари“ ще постигне успеха, които последва. Все пак, говорим за първа книга в нишова категория на неизвестен автор. В нея не се разказва нито за очилат магьосник (като Хари Потър), нито за търсене на Свещения Граал (като в „Шифърът на Леонардо“), нито дори за пикантерии от българския хайлайф (като при Венета Райкова), а за това как да управляваме умно парите си. Кой иска някой да му дава акъл за това как да харчи собствените си пари?
Оказа се, че не съм бил прав. Още с издаването си „Умни пари“ стана бестселър не само в категорията на бизнес книгите, а и една от най-продаваните като цяло в повечето онлайн и реални книжарници. И това е така до ден днешен. Хиляди хора прочетоха книгата, като получих обратна връзка от почти цяла България, както и от българи, които живеят в Русия, Гърция, Великобритания, Испания, САЩ, Бразилия, Германия и много други страни. Имаше хора, които купуваха по 15-20 копия и ги подаряваха на приятели, дори без поводи.
За разлика от повечето хора, аз не бързам да премина през лошите ми периоди, а се опитвам да науча важните за мен уроци, дори и с цената на допълнително количество болка. След толкова много работа (и успехи) през 2018 година, логично беше в края на декември да се стигне до това прегаряне, за което говорят всички. Тялото и ума ми имаха нужда от почивка и си я взеха, след като се разболях. При мен така стават нещата – докато не ме тръшне някаква настинка, не спирам. Този път беше малко по-тежко от обикновена вирусна инфекция и трябваше наистина да забавя оборотите.
И преди ми се е случвало да стигам до бърнаут синдрома. Всеки път преминавам през едни и същи фази. Започвам с „Пак ли ми се случва?“, последвано от „Но, нали си почивах повече през тази година?“. След това преминавам на „Повече няма да работя толкова много!“ и „През следващата седмица няма да пипам нищо“. Минават няколко дни в размисли и страсти, и отново съм готов да се върна на пистата на живота, където искам да постигна моите професионални и лични цели.
Разказвам всичко това, не за да се оплаквам или за да се правя на интересен, а за да ти покажа от личен опит, че това прегаряне е нормална човешка реакция на външни събития и емоционална нагласа. За щастие, бърнаутът е само синдром и ако се вземат мерки е като мускулната треска след тежка тренировка – предупреждение следващия път да загрееш мускулите преди да ги натоварваш.
Мислех да не правя такъв списък за миналата година, но се оказа, че за да я „пусна“ и тя да си остане в миналото (а аз да продължа напред), трябва да отчета успехите си. Те ми показват, че съм на прав път и има смисъл от това, което правя. Разбира се, те се са само мои, а ти и останалите читатели на сайта, абонатите на имейл бюлетина и общността, която се създаде около „Умни пари“, сте допринесли в голяма степен за тях. Благодаря ти!
Ето ги и моите постижения и успехи през 2018 година:
Зад всеки от тези успехи стоят стотици часове работа на мен и екипа на SmartMoney.bg, търпение, отдаденото и невероятна страст да сме част от промяната в България. Вярвам, че двете области, в които работим – финансова грамотност и развитие на предприемачеството, ще допринесат в голяма степен за това българите да станат по-богати и по-щастливи, от което ще спечелят всички.
Скоро ще обявим датите за събитията, които ще организираме през тази година, като освен двата семинара и двете академии, сме подготвили нещо грандиозно за есента на 2019 година, което не е правено досега в България. Планираме и национално турне за представянето на книгата „Умни пари“ в няколко големи града у нас.
През 2019 година започвам работа по два големи проекта. Първият е свързан с платформа, в която всеки лесно ще може да следи и управлява парите и инвестициите си, а вторият е проект за обучение на над 200 души за стартиране на бизнес, като аз съм лектор в частта за личните и фирмените финанси. Друга дейност, в която ще се включа в началото на тази година е свързана с едно IPO на БФБ.
В момента обмислям съдържанието на втората ми книга на хартия и се надявам да започна да я пиша още през 2019 година, за да може да излезе през 2020 година. Не бързам с пускането ѝ, защото искам тя да е още по-успешна и стойностна от „Умни пари“, а това изисква време и енергия. За разлика от певците, които имат първи хитов албум, който си остава единствен, а следващите са посредствени, моето желание е книгите ми да се четат и да са актуални и след 5, 10 или повече години.
А какви бяха твоите успехи през 2018 година? С какво ще я запомниш? Имаш ли планове за тази година?
2 Comments
Браво!
Само така!
Спомням си колко малко хора бяхме на една твоя лекция в УНСС, а виж се сега 🙂
Пожелавам много успехи и през новата година.
Поздравления, Тони!
Желая ти здраве и градиращи успехи и през настоящата и следващите години! 🙂
С нетърпение чакам да видя реализираният продукт – платформа за управление на финанси и инвестиции, както и следващите ти начинания, разбира се.