“Съседът милионер” или “The Millionaire Next Door” е книга от Томас Стенли и Уелс Данко компилирана през 1996 година и издадена през 1998 година в САЩ. Защо казвам “компилирана”? Защото книгата е базирана на статистически данни от мащабно изследване. Покани за това проучване са пратени до 500 милионери и 11,000 души с висок доход. Учуди ме колко добре авторите са се предпазили от това да вадят заключения на база на проучванията и са оставили това на читателите.
За изследването:
Както споменах, покани са пратени до над 11,000 души като са се отзовали над 1,000. Всеки един въпросник е съдържал 249 въпроса за неща като: домашните им бюджет и финансово планиране, финансови страхове, методи за преговаряне, финансови помощи, възпитанието на поколенията им и т.н В определени секции запитаните отговарят и на въпроси за това колко най-много са давали за часовници, ваканции, автомобили и костюми.
Отделно от това авторите са прекарали часове в персонални интервюта с участниците. Целта на изследването е била да открият как точно се забогатява в САЩ.
„И как точно се забогатява?“
За разочарование на много млади предприемачи, резултатите не са толкова романтични колкото сме свикнали да виждаме по телевизията. Оказва се, че се забогатява с постоянство и дисциплина.
Защо “Съседът милионер?”
Защото за разлика от филмите, милионерите не са тези в Бентли-то, тези с телефон за $5,000, маркови костюми и с по трима телохранители. Авторите са съставили списък с общите характеристики на милионерите. Някои от тях са:
За разликата между това да печелиш много и да си богат
Оказва се, че тези, които печелят много са и хипер-консуматори. За да поддържат определен стил на живот те не успяват да задържат нищо и много малка част от тях имат инвестиции, с които да се издържат след като престанат да работят. От друга страна, милионерите считат финансовата свобода за много по-ценна отколкото демонстрирането на определен социален статус.
Милионерите и децата им
Като родители масово правят една кардинална грешка. Много често съм я срещал и у нас.
Когато имат няколко деца и видят, че едното се справя добре в живота, а другото не толкова, помагат на слабото. Резултатът от това, както казват авторите, е “да отслабиш слабото и да засилиш силното”.
Поради това, че финансово им помагат до зряла възраст, а и след това, те несъзнателно ги учат да разчитат на чужди пари и помощи. В това време учат тези, които се справят добре да разчитат единствено на себе си.
Всеки ли може да стане милионер?
Не, разбира се. Освен постоянство и дисциплина се иска и добър доход, очевидно. Човек трябва да може да играе и нападателно, да се стреми да печели повече, и защитно – да задържа колкото може повече от спечеленото. Изводът тук е, че високият доход в никакъв случай не е предпоставка за забогатяване.
Авторите описват и случаи, които сме виждали и в България. Човек израства в бедно семейство и в недоимък. Това подклажда мотивацията му да успее и след време го прави. Създава бизнес или става професионалист и започва да печели много повече, отколкото семейството му някога е печелило.
Проблемът тук е, че понеже е живял бедно започва да компенсира като вдига сериозно стандарта си на живот – скъпа къща, скъп автомобил (по един за всеки от семейството), скъпи дрехи и ваканции. Свиква на този стил до момента, в който идва време да се пенсионира и осъзнава, че няма начин как да го поддържа след като спре да работи.
Книгата има и лошите си страни.
Моето мнение: “Съседът милионер” е страхотна книга, но е нужно да знаеш какво да очакваш от нея. Не съдържа методи и стратегии за забогатяване, нито истории за успех. Представлява нещо като енциклопедия със статистически данни за репрезентативна извадка от милионерите в САЩ – как живеят, какво купуват и как мислят.
За кого е “Съседът милионер”?