Рядко ми се случва да не мога да пиша за някоя книга веднага след като съм я прочела. Това не се дължеше на факта, че не харесах книгата „Петте основни слабости при работата в екип” от Патрик Ленсиони. Напротив, книгата е страхотна, но ти трябва време, за да я осмислиш и поне още толкова, за да пишеш за нея.
Отваряш я, четеш първите редове, прелистваш няколко страници, затваряш я и едва тогава осъзнаваш, че това е КНИГАТА. Отново я отваряш и историята започва.
„Не финансите. Не стратегиите. Не технологиите. Екипната работа си остава най-голямото конкурентно предимство, защото е едновременно толкова могъща и толкова рядко срещана”.
Хайде признайте си, че сте напълно съгласни с това твърдение. Колко често сте попадали на екип, в който хората не умеят да работят заедно? Колко често това е бил проблемът за успеха на Вашата компания или на компанията, в която работите? Помните ли какви чувства изпитвахте тогава? Вашият шеф съумя ли да се справи със ситуацията, или просто не му се занимаваше? А вие в крайна сметка напуснахте ли?
Има книги, които ти казват какво да направиш и други, които те учат на нещата, които си струва да НЕ правиш. Е, аз еднакво не харесвам и двата типа книги. Мразя да ми казват какво да правя и обикновено правя точно обратното. Не обичам да ме учат какво да не правя, изхождайки от опита на някой друг.
Харесвам книги, които разказват истории. Истории, в които откриваш себе си, живееш живота на един от героите, размишляваш заедно с него и накрая сам решаваш как да постъпиш – дали да се поучиш от неговия опит, или сам да се сблъскаш с живота. Е, тази книга е от любимите ми.
В нея авторът ни разкрива петте слабости, които могат да провалят работата на всеки екип – дори и на най-добрия. Разказва ни историята на един изпълнителен директор, който се опитва да се справи с основните проблеми при изграждането на добре работещ екип.
„Ако успееш да накараш всички хора в една организация да гребат в една и съща посока, можеш да господстваш във всеки бранш, на всеки пазар, над всякаква конкуренция и по всяко време”, казва приятел на автора, с когото няма как да не се съгласим.
Отваряйки книгата се потапяш в един свят, колкото и да не ти се иска, близък до реалния, сблъскваш се с действителни проблеми, четеш познати неща, които под една или друга форма вече си преживял.
Сигурна съм, че ако прочетете книгата, ще си зададете поне един от следващите въпроси – Какво е екипът? Как да създадеш добре работещ екип? Как да станеш част от такъв екип? Защо този екип е важен за успеха на компанията ти?
Лесно бих ви дала отговорите на всички тези въпроси, но така няма да преживеете историите на героите от книгата. Няма сами да изберете посоката, в която да се развивате. Няма да осъзнаете грешките си и да стигнете сами до поуките. „Петте основни слабости при работата в екип” е книга за изборите, които правим всеки ден и които определят живота ни. Ето защо аз няма да ви предоставя наготово липсващите ви отговори.
Изборът дали да я прочетете отново оставям във вашите ръце. Искате да научите формулата за изграждането на успешен и добре работещ екип. Страхотно, но това най-вероятно ще стане по начина, по който се научихте да карате колело – постепенно, с помощни колела, с много падания и изправяния. Тази книга ще ви даде нужните съвети, но решенията ще зависят само от вас.
Питате ли се вече за кого е тази книга? „Петте основни слабости при работата в екип” е задължително четиво за всички ръководители на фирми или отдели, които управляват екипи или искат да управляват ефективно екипи. Тя ще е от сериозна полза на всички консултанти, които обучават или консултират на екипна работа.
Тя е и за студентите, изучаващи управление, както и за преподавателите, преподаващи мениджмънт, организационно поведение и управление на човешките ресурси. И не на последно място, тя е за всички, които искат да са част от един сплотен и добре работещ екип.
„Катрин Питърсън – новият изпълнителен директор на „Дисижън Тех” – е изправена пред сериозна криза: тя трябва да сплоти ръководен екип, който е толкова объркан и разединен, че застрашава съществуването на самата фирма. Ще успее ли, или фирмата ще фалира?
Фикционалната история, с която Патрик Ленсиони онагледява своите теоретични открития, ни припомня старата истина, че за да стоиш начело са ти нужни и кураж, и мъдрост.” В хода на разказа авторът ни очертава напълно осъществимите стъпки, с чиято помощ да се преодолеят тези често срещани препятствия по пътя към изграждането на ефективен екип.
Колкото и да изглежда трудно да се изгради сплотен екип, това не е чак толкова сложно нещо. Всъщност жизненоважно е нещата да бъдат опростени, независимо дали ръководите екип на мултинационална компания, малък отдел в по-голяма фирма или дори ако сте само член на екип, който се нуждае от усъвършенстване.
Изграждането на сплотен екип е най-ценното нещо за една компания, защото „раздробеният екип прилича на счупен крак или ръка – наместването му е винаги болезнено, понякога трябва да счупиш костта отново, за да зарастне правилно.
А второто счупване боли много повече от първоначалното, защото трябва да го направиш нарочно”. Това може би е любимият ми момент в книгата – сблъсъкът с думи, от които настръхваш и чиято истинност не подлежи на съмнения. Обичам книги, в които нещата са толкова ясни и същевременно толкова трудно постижими.
Понякога се ядосвам, че глупавото ми упорство ме среща с такъв тип книга чак сега, само защото предубедено не надниквах зад кориците ѝ. С месеци не я отворих, а тя търпеливо изчака времето си. Може би не е случайно, може би и на Вас ще Ви трябва време, за да я прочетете, да я споделите с приятели, а защо не и да я подарите на някого.
Патрик Ленсиони извежда следните пет основни слабости, които пречат на екипа да функционира правилно:
Първата и може би най-важната слабост, която пречи за изграждането на добър екип, е липсата на доверие сред членовете му. Без него екипната работа е почти невъзможна. Тази слабост се корени основно в нежеланието да бъдеш уязвим в групата. „В добрите екипи хората са искрени един към друг, не се боят да изнесът на показ „мръсното си бельо”, признават грешките си, слабостите си и тревогите си без страх от възмездие.”
Истината е много проста – ако не можеш да се довериш на хората, с които работиш, едва ли ще станете екипът, който в крайна сметка ще постигне резултати и ще доведе компанията до желаните печалби. Екипите, в които доверието липсва, губят много време и енергия, за да се справят с поведението и вътрешните отношения в групата.
Втората слабост, която до голяма степен е свързана с първата, е страх от конфликти. Екипите, в които липсва доверие, са неспособни да влизат в невъзпирани от автоцензура и разгорещени спорове в защита на някакви идеи. Когато не дебатират открито и не изразяват несъгласията си относно важни идеи, членовете на екипа често прибягват до персонални атаки, които са далеч по-неприятни.
Ирония на съдбата е и фактът, че много хора избягват конфликтите в името на ефикасността, а всъщност здравословните конфликти пестят време. „Надали човек може да свикне докрай със сблъсъците. Ако не изпитва леко неудобство, тогава сблъсъкът не е истински. Въпросът е просто да продължим да го правим.” Конфликтите са необходимото „зло” за успеха на всяка една компания.
Липсата на здравословни сблъсъци е проблем, който води и до третата слабост при изграждането на успешен екип – липсата на ангажираност. Ако членовете на екипа не заявят ясно своето мнение по даден проблем, те рядко приемат и се ангажират с взетите решения, макар да се преструват, че са съгласни с тях. Силните екипи вземат конкретни решения и продължават напред с пълно приемане от страна на всеки от членовете на екипа, дори и на онези, които са гласували против решението.
Когато не се ангажират с проблемите и не се противопоставят на решенията, членовете на екипите избягват търсенето на отговорност, което според Ленсиони е четвъртата слабост на всеки екип. „От едни е трудно да търсиш отговорност, защото те винаги са готови да помогнат. От други – защото заемат отбранителна позиция. От трети – защото стават агресивни.
Мен ако питате, не е лесно да търсиш сметка от когото и да било, дори от собствените си деца”, споделя един от героите в книгата, а ние едва ли бихме се осмелили да му противоречим. Колкото и странно да звучи, най-ефективната мярка за поддържането на високи стандарти за работа в екипа е натискът от страна на колегите.
Неспособността на хората да се държат един друг отговорни създава среда, в която се появява и последната слабост – отклоняване от резултатите. Когато членовете на екипа поставят индивидуалните си потребности или нуждите на своите отдели над общите цели на екипа, успехът на компанията е почти невъзможен. За неговото постигане е важно да определим целите си по най-простия начин, така че те да бъдат лесни за възприемане и достатъчно конкретни, за да бъдат постигнати.
Екипите, които казват „ще направим всичко възможно, пък каквото стане”, се подготвят за провал. Тук идва и съществената роля на лидерите на екипи, които трябва да познават тези слабости и да вземат своевременни решения за тяхното отстраняване. Екипната работа се влошава, ако се позволи дори само една от тези слабости да процъфти.
В крайна сметка, членовете на наистина сплотения екип се доверяват един на друг, впускат се в откровен сблъсък на идеи, ангажират се с решенията и плановете за действие, държат се отговорни един друг за неизпълнението на тези планове и се съсредоточават върху постигането на колективните резултати.
„…Представете си баскетболен треньор на полувремето в съблекалнята. Той извиква центъра на отбора в кабинета си и говори с него на четери очи за първото полувреме, след това прави същото с атакуващия гард, с гарда, който стреля от зоната на трите точки, с крилото, без всеки от тях да знае какво е говорил с другите. Това не е отбор, а сбор от индивиди.” Така за жалост се получава в много фирми, които никога не успяват да достигнат резултатите, за които мечтаят.
Книгата „Петте основни слабости при работата в екип” е полезна и с още нещо. В нея авторът ни предлага разработени въпросници за оценка на всяка една от 5-те слабости. Така всеки ръководител може да определи слабостите в работата на своя екип.
Дали обаче Катрин Питърсън успя да сплоти екипа, или фирмата „Дисижън Тех” фалира, можете да разберете само ако си я купите и я прочетете. А ако искате да разберете как да се справите с вече дефинираните 5 слабости при работата в екип, ще трябва да изчакате нашето ревю и на втората книга на Патрик Ленсиони „Преодоляване на петте основни слабости при работата в екип”. Двете книги се разпространяват в България благодарение на издателство „Изток-Запад”.
За автора
Патрик Ленсиони е автор на бестселърите „Петте изкушения на ръководителя” и „Четирите мании на изключителния ръководител”. Той е консултант и лектор, който ежегодно помага на хиляди хора по теми, свързани с умението да се ръководи, работата в екип, мениджмънта и фирменото развитие.