Много от моите познати когато решават, че имат нужда от нов компютър не си задават някои много важни въпроси. А именно:
Това определено е най-ключовият въпрос! Несъмнено, най-важно е да профилираме самите себе си преди да влезем в магазина. Не, че там няма някой да го направи, но има и риск този някой да се опита да ни продаде стока, която му е поставена за цел или да се опита да ни пробута нещо, което да е по-скъпо от това, което можем да си позволим.
Ще разгледам няколко примерни ситуации:
1. Как да избера компютър, който ще ми е необходим за интернет и мултимедиа?
2. Как да избера компютър за игри?
3. Как да избера компютър който да е подходящ за тежки програми, визирам програми за чертане, видео обработка или 3D моделиране?
Tова са най-често срещаните.
В тази статия ще се опитам да ви помогна или най-малкото да ви ориентирам какво трябва да гледате и да знаете когато влезнете в специализираните магазини за техника.
Няма да назовавам марки и няма да правя реклама, ще заложа единствено на техническите параметри.
Първо, трябва да си отговорите на въпроса – дали ще изберете стационарен или преносим компютър?
Естествено трябва да помислите дали ще го носите със вас, в офиса или някъде навън, или ще стои винаги в къщи. Това е и въпроса, който ще трябва да си зададете и при трите категории компютри.
Пак ще спомена, че много от познатите ми си купиха лаптопи, а не съм ги виждал да ползват основната им функция – да ги носят със себе си .
Преносимите компютри имат няколко много важни предимства – те са леки, удобни и могат да са винаги под ръка, където и да се намирате – в къщи, в офиса, вилата, на почивка. В днешно време те са и достъпни за потребителите.
Като недостатък мога да отбележа, че във високите класове лаптопи, които отговарят на категориите „Игри/Тежък софтуер” са доста скъпи и понякога надхвърлят двойно стационарните машини.
Стационарните компютри са много по-удобни когато става дума за работа. При тях можем да разполагаме с доста по-голям екран, а и да не забравяме, че са и много по-достъпни когато говорим за ъпгрейд в бъдещето. За разлика от преносимите, където можем евентуално да увеличим рам (оперативната) паметта или да сменим твърдия диск (изключвам най-високия клас лаптопи). Тук можем да сменяме абсолютно всеки компонент и по този начин да имаме конкурентна машина за доста по-дълъг период от време.
Разнообразието при Компютрите, които отговарят на първата ни категория „Интернет/Мултимедиа” е най-голямо. Тук вариантите са страшно много, защото ценовият клас е значително по-нисък и 90% от фирмите производители на компютри имат свои представители. В този клас не е от голямо значение дали ще изберем преносим или стационарен компютъра, доколкото това касае цената. Тук не е необходимо да избираме машина със супер процесор, много рам памет и супер мощна видео карта. Спокойно можем да заложим на някой от икономичните двуядрени процесори – 3/4GB оперативна памет и видео карта, която е интегрирана на дъното (не е отделна платка, а само чип). По този начин ще увеличим времето на работа на машината докато работи на батерия! Няма да загрява след по-продължителна работа. И разбира се, не на последно място, ще спестим от цената!
Конфигурациите са в ценови клас под 1,000 лв.
При компютрите за игри, нещата стоят по малко по-различен начин.
Тук вече влизаме в по-висок клас, където според мен стационарните компютри доминират, разбира се, доколкото се касае до цената им .
При геймърските машини определено най-важен компонент е видео картата.
На пазара има голямо разнообразие от модели, както мобилни, така и за стационарни машини.
Мобилните, геймърски машини са по-скъпи от техните стационарни братя, а и имат още един недостатък – загряват бързо, охлаждането при големи натоварвания не може да смогва, което и е нормално, с оглед на размера на машината.
В този клас трябва да се насочите към компютърни конфигурации от сорта на четири ядрени процесори, 4/8GB оперативна памет, видео карти ATI radeon/Nvidia 1/2 GB памет.
Конфигурациите са в ценови клас 1,000-2,000 лева.
В третата категория нещата малко се застъпват с компютрите за игри, но тук вече говорим за доста производителни машини – така наречените „работни станции”.
Тук не бива да се прави компромис.
Ако ще става въпрос за преносим компютър, определено се целим в най-високия клас и машини под 2000 лв. рядко ще ни вършат работа.
Така стоят нещата и при стационарните компютри.
Както казах, тук място за компромиси няма и се целим във високия клас хардуер. Определено ще ни трябва значителна изчислителна мощ и трябва да заложим на много ядрени процесори 8+ ядра, 8/16/32GB оперативна памет и видео карти от най висок клас (2X2/4 GB памет)
Конфигурациите са в ценови клас 2,000+ лева.
Не задълбавам в технически параметри, ревюта и сравнения между компонентите.
Идеята на статията ми е към какво да се насочите, какво трябва да ви интересува и най-вече да се ориентирате каква машина ви е необходима и ще ви върши работа, преди да се допитате до консултантите в специализираните магазини.
4 Comments
Браво за статията! Много добре са очертани разликите между стационарен и преносим компютър. Аз лично предпочитам лаптоп, защото е удобно за носене навсякъде. Сега да тръгна да нося настолния някъде… сещаш се какво става. На лаптопа му вземаш чантата, захранващия кабел и газ. 🙂
Най-важното нещо за всеки лаптоп е да имате диск на 7200 оборота или да е SSD. В противен случай, колкото и да са добри параметрите, ще се бави.
Статията наистина е добра. Само да отбележа, че лаптопите не са никак добро решение, когато става въпрос за игри, защото има опасност да се отлепи видео картата. Ремонтът е много скъп, извършва се със специални машини и на всичкото отгоре вероятно лаптопът няма да издържи дълго – обикновено до месец-два спира да работи отново и вече нищо не може да се направи. Така че за игри – настолен компютър, моля!!!!
Изпуснати са много неща…
Но първото, което се сещам като въпрос е в Мултирама това ли ви караха? да пробутвате стоката на клиентите. Е не е чудно защо фалира компанията.
Много хора не казват с каква операционна система ще ползват компютъра си и се сещат, че искали примерно да си инсталират ХР, щото било хубаво. Да ама не- новите компютри поддържат предимно нови операционни системи. Има хора със стари програми или принтери примерно с портове, които липсват на новите компютри, защото са морално остарели. Но малко хора се сещат да попитат за съвместимост.
Изобщо трябва да се мисли, нещо което най-много мрази българина.